2011. február 22., kedd

Felgyorsítják az ÚSZT-t az egymillió munkahelyért

Az Új Széchenyi Terv fő célja az 1 millió új adózó munkahely létrehozása - mondta el Marosi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmus főosztályának osztályvezetője kedden az "Új esélyek az Új Széchenyi Tervvel" címmel megrendezett konferencián.

A főosztályvezető a konferencián jelenlévő, ám betegsége miatt ideiglenesen "hangját vesztő" Dr. Horváth Endre gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkár nevében tartotta meg előadását.

A főosztályvezető elmondta: az ÚSZT esetében a pályázatok értékelésénél sok esetben még a szakmai szempontoknál is hangsúlyosabban jelenik meg a munkahelyteremtés szempontja. A turizmus mint gazdasági ágazat jelenleg is jelentős foglalkoztató, a jövőben pedig komoly szerepe lehet gazdasági felzárkóztatásban is; az ÚSZT keretében ennek megfelelően jelentős súlyt kap az ágazat.

Az ÚSZT 7 prioritást fogalmazott meg, melyek mentén a források koncentrálását elképzelik - ismertette Marosi Ezek az egészségipar, a zöld gazdaság, az otthonteremtés, a vállalkozásfejlesztés, a tudományos innováció, a foglalkoztatás, valamint a közlekedésfejlesztés. Az egészségipari fejlesztések alapja elsősorban a gazdag termálvízkincs lesz; a főosztályvezető elmondása szerint a "Gyógyító Magyarország" üzenet sarkalatos pontja lesz mind a hazai turizmus, mind az egész ország megújuló imázsának.

A pályázati rendszer újdonságai

A pályázati lehetőségekről a januárban indult ujszechenyiterv.gov.hu oldalon szerezhetnek további információkat az érdeklődők.

Marosi István elmondása szerint a hazai pályázati rendszereket elsősorban a lassúság és a kiterjedt bürokrácia miatt érték korábban kritikák. Ennek felszámolása érdekében több egyszerűsítést tervez a minisztérium. Ezek között említette, hogy lehetővé teszik a kizárólag elektronikus úton történő pályázást, amelynek köszönhetően esetenként több száz oldalas nyomtatás terhétől szabadítanák meg a pályázókat. Egyszerűbbé válik a pályázati adatlap, amely maximum 8 oldalt, 150 adatmezőt tartalmaz, valamint könnyítések lesznek a nyilatkozattételi kötelezettségeket illetően is.

A főosztályvezető elmondása szerint a teljes pályázati folyamatot igyekeznek felgyorsítani: rövidítik a bírálati időt, és a kifizetések határidejét is a korábbi 60 napról 45-re csökkentik.

A turisztikai témakörről szólva Marosi István elmondta: jelenleg két pályázati témát találhatnak az érdeklődők. Az egyik a turisztikai szolgáltatások fejlesztése; ennek keretein belül rendhagyó módon elsősorban nem a pályázható területeket határozzák meg, hanem inkább azt adják meg, hogy mi az, amit nem fogadnak be. Így egyrészt jóval szélesebb körben érhető el a támogatás, másrészt nagyobb teret adnak a kreativitásnak. A pályázati cél lehet akár eszközkölcsönzés, -fejlesztés, mobil- vagy internetes tartalomfejlesztés - sorolta a főosztályvezető a példákat. A korábbi óriásberuházások helyett kisebb projekteket támogatnak: 5 és 50 millió forint között van a pályázati összeg a legtöbb régióban, tehát nem grandiózus fejlesztések finanszírozásában, hanem kiegészítő beruházásokban segíthet az ÚSZT.

A másik pályázható terület a desztináció-menedzsment témaköre, amely a turizmus korszerű irányítási rendszerének kidolgozását jelenti, melynek keretében egy régió utazásszervezőit, turisztikai vállalkozásait szervezik egy hálózatba a kölcsönös előnyök elérése érdekében.

A szakember megemlítette: az idei év nagy projektje a turizmusról szóló törvény előkészítésén és tető alá hozásán kívül a Széchenyi Pihenő Kártya, ennek részleteiről azonban jó esetben is csak 1-2 héten belül kerülhet nyilvánosságra bármilyen információ.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése