W dniach 13-14 kwietnia br. w Zabrzu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna pt. „Dziedzictwo
przemysłowe w polityce turystycznej na rzecz zrównoważonego rozwoju" oraz 52 posiedzenie Komisji Regionalnej ds. Europy (CEU) Światowej Organizacji Turystyki UNWTO. Organizatorem obu przedsięwzięć było Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Urzędem Miasta Zabrze, Międzynarodowym Centrum Dokumentacji i Badań Nad Dziedzictwem Przemysłowym dla turystyki (MCDP-DPT), Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową oraz Polską Izbą Turystyki.
Głównym celem konferencji było zapoznanie ze stanem zaawansowania rozwoju inicjatyw turystycznych oraz podjęcie działań na rzecz rozwoju i dbałości o przemysłowe dziedzictwo turystyczne. W seminarium udział wzięło łącznie ponad 200 osób z zagranicy oraz całej Polski. Zebrani mogli wysłuchać wystąpień i prezentacji dotyczących tematów związanych z dziedzictwem przemysłowym oraz wykorzystywania obiektów przemysłowych dla rozwoju turystyki.
Konferencja poprzedziła, po raz pierwszy odbywające się w Polsce, 52 posiedzenie Komisji Regionalnej ds. Europy (CEU) Światowej Organizacji Turystyki UNWTO, które miało miejsce w dniu 14 kwietnia br. w Katowicach. W konferencji, jak i w posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele 27 państw należących do Komisji Regionalnej ds. Europy Światowej Organizacji Turystyki.
W obu spotkaniach uczestniczyli m.in. Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Turystyki - Taleb Rifai, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki - Katarzyna Sobierajska, Zastępca Sekretarza Stanu ds. Turystyki i Handlu w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Republiki Węgier - dr Endre Horváth, Prezydent Zabrza - Małgorzata Mańka-Szulik oraz Wicemarszałek Województwa Śląskiego - Jerzy Gorzelik, a także wielu innych reprezentantów organizacji turystycznych z zagranicy oraz przedstawicieli samorządów lokalnych z Polski. Podczas posiedzenia zebrani mieli możliwość zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi aktualnego stanu światowej turystyki i jego perspektyw, przedstawienia swych własnych stanowisk oraz podzielenia się własnymi spostrzeżeniami i wnioskami.
Należy podkreślić, że turystyka przemysłowa jako stosunkowo nowe zjawisko, cieszy się rosnącym zainteresowaniem w całej Europie. Obiekty takie jak: kopalnie, huty, elektrownie, fabryki przemysłu maszynowego, papiernie czy drukarnie do niedawna postrzegane jako balast zajmujący teren pod nowe inwestycje, przeradzają się w istotne składniki dziedzictwa kulturowego. Stare młyny, systemy nawadniające, maszyny i narzędzia od dawna mają swoich entuzjastów, a przemysłowa spuścizna jest częścią kultury materialnej, odpowiedzialnej za ukształtowanie się oblicza kultur, społeczności i jednostek. Dlatego tak istotnym staje się pielęgnowanie ich oraz rozwijanie świadomości turystycznej z krajobrazem dziedzictwa przemysłowego w tle. Śląsk to region, który od wieków kojarzony jest z rozwojem przemysłu, a dokonania i zabytki związane z tutejszym przemysłem należą do najcenniejszych w Europie.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése