2010. június 14., hétfő

http://www.turizmus.com/article.php?id=2179

Cséfalvay Zoltán: termékorientált lesz az új turizmus stratégia

2010. június 13.
A Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára egy rövid beszélgetés erejéig fogadta szerkesztőségünk képviselőjét. Cséfalvay Zoltánhoz négy terület – a turizmus, az innováció, a területfejlesztés és a versenyképesség – tartozik. Ugyanezeket a területeket felügyeli majd Horváth Endre helyettes államtitkár is, aki Cséfalvay Zoltánnak szó szerinti értelemben a helyettese lesz.

Kizárólag a turizmussal a helyettes államtitkárság még kinevezés előtt álló főosztályvezetője foglalkozik majd, de ebben a felállásban ez egyáltalán nem jelenti az ágazat visszaszorulását a kormányzati hierarchiában – fejtette ki kérdésünkre az államtitkár. Hozzátette, hogy néhány hétre szüksége lesz még a kormánynak ahhoz, hogy pontos szervezeti struktúrákat, feladat- és hatásköröket jelöljön ki.
Cséfalvay Zoltán elmondta azt is, hogy a miniszter mellett személyesen ő képviseli majd a turizmus érdekeit a kormányban, ez azonban nem jelentheti azt, hogy elsődleges feladata ne az lenne, hogy érvényesítse és közvetítse az ágazat felé a kormány politikai és gazdasági céljait.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter már hivatalba lépésekor kiemelte egy új turizmus stratégia megalkotásának fontosságát. Ezt az államtitkár azzal egészítette ki, hogy a munkába be kívánják vonni mind a szakmai szervezeteket, mind a vállalkozásokat, de annyi már biztos, hogy kiemelt szerepet kap majd a termékorientáltság, a TDM rendszer továbbgondolása, valamint az egészségipar alapú turizmus fejlesztése.
A szakmai szervezetekkel és a vállalkozásokkal való együttműködés konkrét formáját sem nevezte meg Cséfalvay Zoltán, így például nem döntöttek még a Nemzeti Turisztikai Bizottság jövőjéről sem. Azt azonban jelezte, hogy a legelső, konkrét kérdéseik között szerepel majd, hogy a vállalkozások hol látnak lehetőséget adminisztrációs terheik csökkentésére.
Sokakat érdekel élénken, de még nem született döntés arról sem, hogy melyik miniszter hatásköre lesz a Magyar Turizmus Zrt. első számú vezetőjének kinevezése. Az MT Zrt-ről az biztosan tudható viszont, hogy szervezetileg a Fellegi Tamás vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztériumba tagozódik be, szakmai felügyeletét azonban a Nemzetgazdasági Minisztériumból látják majd el, s ugyancsak itt dől el a nemzeti marketingre fordítható büdzsé nagysága.
A turisztikai ágazat nemzetközi versenyképességének erősítését kiemelt figyelemmel kíséri majd a kormány, ez azonban nem jelenthet kapkodást, nem döntenek részkérdésekről, pl. az áfa mértékéről, vagy az üdülési csekk adóterhelésének visszavonásáról. Először áttekintik, hogy a miniszterelnök 29 pontos intézkedési csomagjának beindítása után a további intézkedéseknek milyen hatása lenne a turizmus, illetve a nemzetgazdaság egészére.
Az államtitkár - akivel a Nemzetgazdasági Minisztérium Honvéd utcai épületében találkozhattunk - korainak nevezte még a helyettes államtitkárság szervezeti rendjével, vagy akár elhelyezésével kapcsolatos konkrét kérdéseket (a helyettes államtitkár például pillanatnyilag a volt Pénzügyminisztérium épületében, a József nádor téren ül), hiszen, mint mondta, még be sem fejeződött az előző kormány tárcáival az átadás-átvétel folyamata.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése